10 pytań dotyczących tego jak zorganizować TEDx w swoim mieście

by TEDxLublin on 4 marca 2016

Pytacie nasz często jak zorganizować TEDx w swoim mieście. Śpieszymy więc z kilkoma informacjami na ten temat. Sprawdź od czego zacząć.

1 Nie znam angielskiego, czy dam radę robić TEDx bez angielskiego?

Dać, to pewnie jakoś dasz radę. Głównie pod warunkiem, że znajdziesz kogoś kto przetłumaczy Ci zasady, formularz aplikacyjny i całą późniejszą korespondencję z TED. Moim zdaniem może być ciężko działać w takiej formie i raczej bym nie polecał. Skype’y z TED też mają miejsce więc prędzej czy później nie uciekniesz od używania angielskiego.

2. Od czego zacząć?

Od chęci. Pomysłu. I aplikacji. Aby móc zorganizować TEDx w Twoim mieście musisz uzyskać na niego licencję od TED. Formularz aplikacyjny znajdziesz tutaj. Zanim to jednak zrobisz, to warto poczytać też zasady organizacji TEDx-a, aby wiedzieć na co się decydujesz i z czym to się dokładnie je. Znajdziesz je tutaj.

3. Czy za aplikację (oraz licencję TEDx) się płaci?

Nie. Jako organizator nie płacisz nic za uzyskanie oraz późniejsze przedłużenia licencji na Twój TEDx.

4.Jak sprawdzić, czy w moim mieście ktoś już nad tym pracuje?

Drogi są trzy.

Pierwsza, to wujek google i poszukanie czy istnieje już TEDx w twoim mieście.

Druga, to sprawdzenie oficjalnego kalendarza wydarzeń (wpisujesz „Poland i wybierasz rok). Jeśli faktycznie ktoś już na to wpadł przed Tobą i ma aktywną licencję, to zobaczysz ją w kalendarzu.

Trzecia, to napisanie maila do TED () i zapytanie u źródła o to, czy jakaś aplikacja „na Twoje miasto” jest już w toku.

5. Jaki format wydarzenia wybrać?

To zależy od Ciebie. TED oferuje 10 różnych formatów (od standardowej konferencji, przez wydarzenia dedykowane np. młodzieży, czy spotkania uniwersyteckie. Wszystkie szczegóły dotyczące dostępnych formatów znajdziesz tutaj.

6.  Ile trwa uzyskiwanie licencji i ile zajmie mi organizacja?

Jeśli wszystko idzie bez komplikacji, to około 8 tygodni. Ważne, aby wziąć to pod uwagę planując swoje wydarzenie.

Co do organizacji samego wydarzenia, to dużo zależy od Twojego doświadczenia. Jednak przy pierwszej licencji myślę, że warto na organizację założyć około 3 miesiące od uzyskania licencji.

7. Czy mogę prowadzić już jakieś przygotowania jeśli jeszcze nie otrzymałem licencji?

Nie. TED wyraźnie informuje, że dopóki nie otrzymasz oficjalnego maila z licencją, nie powinieneś podejmować żadnych działań organizacyjnych. Oczywiście nie dajmy się zwariować. Jeśli pogadasz z kimś o sali etc., to świat się zawali. Ale nie angażuj się super mocno w organizację zanim nie otrzymasz informacji z TED, że możesz działać jako TEDx.

8. Czy trzeba być na jakimś TEDx-ie zanim zrobi się swój?

Nie trzeba. To znaczy, nie ma takiego formalnego wymogu ze strony TED. Jednak moje doświadczenie jest takie, że bardzo warto to zrobić. Zanim zaaplikowałem o licencję na Lublin brałem udział w TEDxKraków 2012. I zdecydowanie wiem, że dzięki temu lepiej „łapiesz” ideę i masz świetną okazję, aby zobaczyć TEDx w praktyce i podpytać organizatorów o szczegóły.

9. Dlaczego pierwsza licencja  jest „ograniczona” do 100 uczestników?

TED ma taką zasadę, że aby uzyskać prawo do organizacji wydarzeń na więcej niż 100 osób musisz wziąć udział w oficjalnym wydarzeniu TED (TED, TEDActive lub TEDGlobal) gdyż tylko wtedy możesz doświadczyć ‚TED spirit” i zobaczyć jak to powinno wyglądać przy większej społeczności. Długo wydawało mi się to lekką przesadą z ich strony, ale zrozumiałem o co chodzi kiedy pojechałem na TEDActive 2015 do Whistler. To doświadczenie bardzo mocno (pozytywnie) zmienia spojrzenie na TED i TEDx.

10. Na czym w rzeczywistości polega organizacja TEDx?

Na ciężkiej pracy. Naprawdę. I to pracy, która w codziennym wydaniu bywa mało sexy. Jest po prostu pracą projektową składającą się z dziesiątek małych zadań i działań. Jeśli organizowałeś kiedykolwiek (na studiach, podwórku czy firmie) jakiekolwiek wydarzenie, to wiesz z czym to się je. TEDx jest super konceptem, ale żeby się odbył trzeba połączyć ze sobą sporo różnych kropek.

Jeśli pojawią Ci się jeszcze jakieś pytania, to jesteśmy to Twojej dyspozycji pod adresem .

TEDxLublin10 pytań dotyczących tego jak zorganizować TEDx w swoim mieście