Miesiące przygotowań, dyskusji i ciężkiej pracy, by wznieść najważniejsze wydarzenie TEDxLublin w 2015 na najwyższy poziom. Myśleliśmy o szczegółach, o doświadczeniach i atmosferze. Oraz o tym z jakimi wrażeniami wyjdą uczestnicy TEDxLublin 2015 – Behind the Stories.
21 listopada przestrzeń Lubelskiego Parku Naukowo-Technologicznego wypełniła się stoiskami partnerów, zapachem świeżo zmielonej kawy oraz muzyką na żywo miksowaną przez DJ, który umilał czas spędzony na rejestracji oraz przerwy między sesjami.
Kiedy uczestnicy zajęli miejsca wydarzenie otworzył TEDTalk Suki Kim „Oto jak uczy się w Korei Północnej”.
Jako pierwsza na scenie TEDxLublin pojawiła się Draginija Nadazdin Dyrektor Amnesty International Polska, która opowiedziała o swojej wizji świata otwartego na innych. Pokazała, że obecnie państwa wydają ogromne sumy pieniędzy na zamykanie granic i budowanie muru zamiast na szukanie rozwiązań i pomaganie uchodźcom. Przekonywała również, że każdy z nas może uczestniczyć w zmianie, ponieważ pomagając innym pomagamy również sobie.
Następnie na scenę wkroczył Jakub Jakubczyk, który przedstawił wizję świata, w którym drony dostarczają przesyłki, a nawet pizzę. Opowiedział o tym, w jaki sposób od pasji modelarstwa przeszedł do budowy bezzałogowych statków latających, czyli dronów oraz o tym, w jaki sposób mogą one zrewolucjonizować działania militarne, budowalne oraz codzienne życie.
Sesję drugą rozpoczęła Joanna Reczek-Szwed przekonując, że „Cyrk to nie tylko zabawa”. Podczas swojego wystąpienia udowadniała, że cyrk może jednocześnie bawić, poruszać i wzruszać oraz, że zasługuje na miano sztuki. Artyści cyrkowi rozwijając swoje zdolności jednocześnie poszerzają swoje horyzonty, kreatywność, rozwijają podzielność uwagi oraz koordynację ruchów. Złapanie spadającej szklani to żaden problem. Cyrk uczy również wytrwałości i cierpliwości oraz dążenia do perfekcji i osiągania celu. Zaraz po jej wystąpieniu uczestnicy TEDxLublin mieli okazję zobaczyć pokaz nowoczesnego cyrku w wykonaniu Jakuba Szweda.
Zgodnie z konwencją konferencji następnie pojawił się kolejny TEDTalk – tym razem było to wystąpienie Andrew Stantona „Klucz do doskonałej historii”.
Mimo, że Natalia Sitarska i Łukasz Smoliński z Tasteaway w wyniku losowych zdarzeń nie dotarli na scenę TEDxLublin, ich miejsce zajęło czterech prelegentów z widowni. Wystąpienia reprezentowały wysoki poziom i dały do myślenia organizatorom, aby w kolejnych latach pozostawić przestrzeń dla osób, które chciałyby się spontanicznie zgłosić i przekazać wartościowe treści. Dowiedzieliśmy się między innymi na temat najnowszych badań w dziedzinie genetyki i badania predyspozycji genetycznych, inicjatywach przedsiębiorców w Lublinie, podejmowaniu trudnych decyzji oraz energii do życia i tym, co ją wznieca.
Trzecią sesję rozpoczął pokaz kuchni molekularnej w wykonaniu Marka Majerowskiego, który czarował przy użyciu ciekłego azotu, próżni pokazując w jaki sposób można gotować molekularnie w swojej kuchni. W wyniku jego eksperymentów powstawały chipsy z bazylii, kawior oraz drinki z buraka.
O mentoringu i o tym, kto, kiedy i w jakich okolicznościach może się stać mentorem opowiedział Jacek Santorski, który podzielił się osobistymi doświadczeniami: wspomnieniami dotyczącymi swojego nauczyciela, który stał się jego pierwszym mentorem oraz spostrzeżeniami na temat swojego syna, które mocno dały mu do myślenia i stały się momentami mentoringu.
Następnie o projektowaniu doświadczeń opowiedział Wiesław Kotecki, który po pierwsze wytłumaczył czym to projektowanie jest. Z poziomu specjalisty w dziedzinie projektowania zwrócił uwagę na niuanse dotyczące tego, co wydaje nam się, że chcemy, a tym jak jest naprawdę. Po jego prelekcji na pewno czujniej będziemy się przyglądać miejscom i wydarzeniom szukając w nich elementów planu organizatorów.
Ostatnią czwartą sesję otworzył Paweł Frelik przekonując, że istnieje „Fantastyka, która pomaga w rzeczywistości”, udowadniając, że książki sci-fi mają wiele odwołań do świata współczesnego i mogą być solidnym kawałkiem literatury. Jednocześnie polecił kilka tytułów dla osób, które wcześniej nie miały do czynienia z fantastyką na jesienno-zimowe wieczory.
Z dużym zainteresowaniem spotkał się TEDTalk Apollo Robbinsa „Sztuka odwracania uwagi”, po obejrzeniu którego uczestnicy zaczęli mieć oczy dookoła głowy.
Ostatnim wystąpieniem TEDxLublin 2015 Behind the Stories była „Potęga głosu” Tomasza Knapika. O pracy lektora, zabawnych przejęzyczeniach i najśmieszniejszych lektorskich wpadkach opowiedział jeden z najbardziej rozpoznawalnych głosów w Polsce.
Choć wiemy, że to był prawdziwy pan Tomasz, to wiele osób przyznawało, że miało wrażenie jakby oglądali film z lektorem Prawdziwa potęga głosu i legendy!
TEDxLublin 2015 dobiegł końca. Działo się dużo, mocno i ciekawie. Jeszcze dobrze kurz nie opadł a my już planujemy wydarzenia na rok 2016. Jak zawsze możecie być pewni, że będzie inspirująco, pouczająco i będzie moc. Do zobaczenia na kolejnych spotkaniach z lubelskim czerwonym X!